Rajkot, Gujarat
GST No. 24ABBCA9396C1ZO
Call 08047643176 89% Response Rate
Send Enquiry
We have gained expertise in manufacturing and supplying a quality range of Electronic Wires. To cater to the diverse requirements of customers, we offer these products in variegated specifications. Our qualified and experienced professionals use finest quality material in the manufacturing process. Furthermore, we customize these products as per customers' requirements at incomparable prices.
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Connector System | Interconnecting Wire to wire harness |
| Number Of Poles | 02 to 04 Pole |
| Vehicle Model | 2515 |
| Current Rating | Upto 3A (as per sizes) |
| Harness Type | Complete Set |
| Contact Material | Tinned Copper |
| Housing Material | PVC |
| Brand | Alcop |
| Material | Copper |
| Insulated material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
| Wire Size | 27AWG - 19AWG |
| Rated Voltage | 300Vac |
| Conductor Material | Bare/Tinned Copper |
| Application | Electrical & Electronic Industry |
| Pitch | 2.54mm |
| Pin | 02 to 16 Pin |
View Complete details
Product Brochure
| Conductor Cross-sectional Area | 0.5 to 6 sqmm |
| Conductor Area | 0.5 to 6 sqmm |
| Insulation Type | FR |
| Conductor Material | Copper |
| Number Of Cores | Single Core |
| Wire Size | 1 sqmm |
| Length | 90 m |
| Voltage | 1100V |
| Insulation Material | FR PVC |
| Roll Length | 90 m |
| Fire Resistant | Yes |
| Brand | Alcoflex |
| Suitable for | Homes, Buildings |
| Conductor | Copper |
| Certifications | RoHS Compliant, IS 694 |
| Current Rating | 11A |
| Country Of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Size (Cross-sectional Area) | 0.5 to 6 sqmm |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Type | FR (Flame Retardant) |
| Wire Size | 0.5 sqmm |
| Flexibility | Stranded |
| Sheathing | Unsheathed |
| Insulation Material | PVC |
| Roll Length | 90 m |
| Fire Resistant | Yes |
| Suitable for | Homes, Buildings |
| Conductor | Copper |
| Certifications | RoHS Compliant |
| Number Of Cores | Single Core |
| Voltage | 1100V |
View Complete details
Product Brochure
| Wire Gauge | 27 to 18 AWG |
| Voltage Rating | 300 Vac / 600 Vac (as per Sizes) |
| Insulation Material | PVC |
| Conductor Material | Copper |
| Temperature Rating | 80°C (Standard), -55°C to 105°C (Optional) |
| Conductor Type | Copper |
| Wire Type | Stranded |
| Brand | Alcop |
| Packaging Type | Coil |
| Country of Origin | Made in India |
| Wire Length | 90Mtr |
| ROHS | Yes |
| Number of Cores | Single |
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Alcop |
| Conductor Area | 0.12 to 0.50Sq.mm. |
| Is It Armoured | Non Armoured |
| Insulation Type | FR |
| Standard | RoHS Compliant |
| Flame Retardant | Yes |
| Number Of Cores | Multi Core |
| Conductor Material | Copper |
| Nominal Area | ROHS |
View Complete details
Product Brochure
| Conductor Size | 0.5 to 6sqmm |
| Size | 0.5 to 6sq mm |
| Wire Type | Flexible Wire |
| Length | 90m |
| Number of Cores | Single Core |
| Fire Retardant Properties | HR |
| Sheath Colour | Multi Colour |
| Wire Colour | 11 colors |
| Brand | Alcop |
| Rated Voltage | 300Vac |
| Insulation Material | PVC |
| Flame Retardant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Conductor Material | Bare/Tinned Copper |
| RoHS Complaint | Yes |
| Temperature Rating | 70 DegreeC (Standard), 85 DegreeC HR (optional) |
| Packing | 90 Mtr or Custom on Request |
| RoHS Compliant | Yes |
| Customised Solutions | Cut, Cut + Stripped, Cut +Stripped + Tinned |
PVC Insulated Cable, House Wire, Standard House Wire, Building wire, Flexible Cable, Electric cable for house, Residential electrical wire:-........
Sizes: 7/42 to 70/36
Temperature rating: 70 C, 85 C, 105 C
Colors: Red, yellow, blue, black, green, white, pink, orange, brown, violet & grey
Packing: 90 meters, 180 meters & custom packing
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Application | Interconnecting Circuits |
| Number Of Pins | 02 to 04 Pin |
| Conductor Type | Tinned Copper |
| Packaging Type | Coil |
| Number Of Cores | Standard |
| Gender | Male and Female |
| Voltage Type | AC/DC |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Alcop |
| I Deal In | New Only |
| Insulated material | PVC |
| Material | ROHS |
| Connector Materail | Copper |
View Complete details