Rajkot, Gujarat
GST No. 24ABBCA9396C1ZO
Call 08047643176 81% Response Rate
Send Enquiry
We are a paramount organization that is engaged in manufacturing and supplying a vast array of Flexible Wires. The range offered by us is manufactured using high-grade material that is sourced from most trusted and reliable vendors of market. All our reasonably priced products are highly appreciated by customers owing to their high strength, fire resistance, fine finishing, durability and excellent performance.
Product Brochure
| Conductor Area | 0.5 to 6sqmm |
| Insulation Type | FR |
| Wire Size | 1 sqmm |
| Conductor Material | Copper |
| Length | 90 m |
| Brand | alcop industries |
| Roll Length | 90 m |
| Fire Resistant | Yes |
| Suitable for | Homes, Buildings |
| Certifications | RoHS Compliant |
| Number Of Cores | Single Core |
| Voltage | 1100V |
| Color | Red |
| Country Of Origin | Made in India |
| Sizes | 27 to 18AWG (0.08 to 1.0Sq.mm.) |
| Insulation | Specially Formulated PVC |
| Temperature Rating | 80 DegreeC (Standard), -55 DegreeC to 105 DegreeC (Optional) |
| Packing | 250Ft (76.22Mtr) or Custom on Request |
| Standards | Conforms to UL758 |
| Colours | Red, Yellow, Blue, Black, Green, Grey, Brown, White, Pink, Orange, Violet |
| Customised Solutions | Cut, Cut + Stripped, Cut + Stripped + Tinned |
PVC Insulated Cable, House Wire, Standard House Wire, Building wire, Flexible Cable, Electric cable for house, Residential electrical wire:-........
Flexible wires and cables are electrical conductors that are designed for good flexibility that means it can bend and move easily. They are typically made with stranded conductors, which are many thin wires twisted together. Specific applications in panel wirings, transformers, electrical circuits, appliances, robotics, automation etc.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Size (Cross-sectional Area) | 0.5 to 6 sqmm |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Type | FR (Flame Retardant) |
| Flexibility | Stranded |
| Conductor | Copper |
| Brand | Alcop |
| Number of Cores | 1 Core |
| Standard Coil Length | 90 m |
| Sizes | 26 to 21AWG (0.12 to 0.50Sq.mm.) |
| Insulation & Sheathing | Specially Formulated PVC |
| Temperature Rating | 80 DegreeC (Standard), -55 DegreeC to 105 DegreeC (Optional) |
| Packing | 250Ft (76.22Mtr) or Custom on Request |
| Standards | Conforms to UL758 |
| RoHS Compliant | yes |
| Customised Solutions | Cut, Cut + Stripped, Cut + Stripped + Tinned |
| Outer Colours | Black, White, Others on Request |
PVC Insulated Cable, House Wire, Standard House Wire, Building wire, Flexible Cable, Electric cable for house, Residential electrical wire:-........
Appliance cables, also known as electronic cables or flexible cables, are multi core insulated & sheathed cables used in the internal & external wiring of appliances, electronic and electrical equipment. Specific applications in led lights, harness of AC, washing machines, grinders, panels, robotics & automation etc.
View Complete details
Product Brochure
| Conductor Area | 0.5 to 6 sqmm |
| Insulation Type | FR |
| Conductor Material | Copper |
| Brand | Alcoflex |
| Flexibility | Stranded |
| Length | 90 m |
| Insulation Layers | Single Layer |
| Number Of Cores | Single Core |
| Rated Voltage | 1100 V |
| Sizes | 0.5 to 6.0Sq.mm |
| Insulation | Specially Formulated PVC |
| Temperature Rating | 70 DegreeC (Standard), 85 DegreeC HR (Optional) |
| Packing | 90 Mtrs or Custom on Request |
| Standards | As Per ISI |
| Colours | Red, Yellow, Blue, Black, Green, Grey, White |
| RoHS Compliant | yes |
| Customised Solutions | Cut, Cut + Stripped, Cut + Stripped + Tinned |
PVC Insulated Cable, House Wire, Standard House Wire, Building wire, Flexible Cable, Electric cable for house, Residential electrical wire:-........
Flexible wires and cables are electrical conductors that are designed for good flexibility that means it can bend and move easily. They are typically made with stranded conductors, which are many thin wires twisted together. Specific applications in panel wirings, transformers, electrical circuits, appliances, robotics, automation etc.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Conductor Size | 0.08 to 1.0sqmm |
| Wire Type | Single Core |
| Insulation Material | PVC |
| Number of Cores | Single Core |
| Conductor Material | Copper |
| Rated Voltage | 1100 V |
| Sheath Colour | Multi Colour |
| Wire Colour | 11 colors |
| Brand | Alcop |
| Conductor Type | Flexible |
| Country of Origin | Made in India |
| Standards | As Per ISI |
| Sizes | 0.5 to 6.0Sq.mm |
| Conductor | Stranded, Bare |
| Insulation | Specially Formulated PVC |
| Temperature Rating | 70 DegreeC (Standard), 85 DegreeC HR (Optional) |
| Packing | 90 Mtrs or Custom on Request |
| Colours | Red, Yellow, Blue, Black, Green, Grey, White |
| Voltage | 1100V |
| RoHS Compliant | yes |
| Customised Solutions | Cut, Cut + Stripped, Cut + Stripped + Tinned |
Flexible wires and cables are electrical conductors that are designed for good flexibility that means it can bend and move easily. They are typically made with stranded conductors, which are many thin wires twisted together. Specific applications in panel wirings, transformers, electrical circuits, appliances, robotics, automation etc.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Meter
Product Brochure
| Wire Gauge | 27 to 18 AWG |
| Insulation Material | PVC |
| Voltage Rating | 300Vac/ 600Vac (as per sizes) |
| Length | 90 Meter/Roll |
| Temperature Rating | 80°C |
| Conductor Material | Standard, Bare / Tinned Copper |
| Wire Type | Stranded |
| Rated Voltage | 300Vac |
| Brand | Alcop |
| Approvals | RoHS |
| Number of Core | Single core |
| Country of Origin | Made in India |
| Insulating Material | PVC |
| Maximum Temperature | 70C,80C,105C |
| RoHS Complaint | Yes |
| Conductor | Bare/Tinned Copper |
| Conductor Type | Copper |
| Wire Size | 7/36,7/37,7/38,7/39,14/40,14/39,14/38,14/36,1/26,1/24 |
View Complete details
Product Brochure
| Conductor Size | 0.5 to 6 sqmm |
| Wire Type | Single Core |
| Insulation Material | FR PVC |
| Number of Cores | Single Core |
| Rated Voltage | 1100 V |
| Sheath Colour | Multi Colour |
| Wire Colour | Standard colors |
| Brand | Alcop |
| Country of Origin | Made in India |
| Conductor Material | Stranded, Bare |
| Standards | As Per ISI |
| Sizes | 0.5 to 6.0Sq.mm |
| Insulation | Specially Formulated PVC |
| Temperature Rating | 70 DegreeC (Standard), 85 DegreeC HR (Optional) |
| Packing | 90 Mtrs or Custom on Request |
| Colours | Red, Yellow, Blue, Black, Green, Grey, White |
| Voltage | 1100V |
| RoHS Compliant | yes |
| Customised Solutions | Cut, Cut + Stripped, Cut + Stripped + Tinned |
PVC Insulated Cable, House Wire, Standard House Wire, Building wire, Flexible Cable, Electric cable for house, Residential electrical wire:-........
Flexible wires and cables are electrical conductors that are designed for good flexibility that means it can bend and move easily. They are typically made with stranded conductors, which are many thin wires twisted together. Specific applications in panel wirings, transformers, electrical circuits, appliances, robotics, automation etc.
View Complete details
Product Brochure
| Size (Cross-sectional Area) | 0.5mm |
| Conductor Size | 0.12 to 0.50sqmm |
| Number of Cores | 2 Core |
| Conductor Form | Standard, Bare |
| Insulation Material | PVC |
| Voltage Rating | 1000 V |
| Tin Coating | Electro tinned (As per customized) |
| Brand | Alcop |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Cable Type | Electronic Appliance wire |
| Usage | Internal & External wiring of appliances, electronic & electrical equipment |
| Conductor Type | Copper |
| Insulation Type | PVC |
| Tensile Strength | Hard Drawn |
| Wire Type | Stranded |
| Packaging Type | Coil |
| Country of Origin | Made in India |
| Insulation | Specially Formulated PVC |
| Temperature Rating | 80 DegreeC (Standard), -55 DegreeC to 105 DegreeC (Optional) |
| Sizes | 27 to 18AWG (0.08 to 1.0Sq.mm.) |
| Conductor | Stranded, Bare/ Tinned Copper |
| Packing | 250Ft (76.22Mtr) or Custom on Request |
| Standards | Conforms to UL758 |
| Colours | Red, Yellow, Blue, Black, Green, Grey, Brown, White, Pink, Orange, Violet |
| Voltage | 300Vac/ 600Vac (as per sizes) |
| RoHS Compliant | Yes |
| Customised Solutions | Cut, Cut + Stripped, Cut + Stripped + Tinned |
Hook up wires, also known as lead wires or flexible wires, are single core insulated cables used in the internal wiring of appliances, electronic and electrical equipment. Specific applications include led lights, transformers, electronic circuits etc.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Core Count | Single Core |
| Rated Voltage | 1100 V |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Sheath Colour | Standard (As per customized) |
| Conductor | Copper |
| Voltage | 1100V |
| Country of Origin | Made in India |
| Sizes | 0.5 to 6.0Sq.mm |
| Insulation | Specially Formulated PVC |
| Temperature Rating | 70 DegreeC (Standard), 85 DegreeC HR (Optional) |
| Packing | 90 Mtrs or Custom on Request |
| Standards | As Per ISI |
| Colours | Red, Yellow, Blue, Black, Green, Grey, White |
| RoHS Compliant | yes |
| Customised Solutions | Cut, Cut + Stripped, Cut + Stripped + Tinned |
house wires and cables are electrical conductors that are designed for good flexibility that means it can bend and move easily. They are typically made with stranded conductors, which are many thin wires twisted together. Specific applications in panel wirings, transformers, electrical circuits, appliances, robotics, automation etc.
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Alcoflex |
| Conductor Size | 0.5 to 6 sqmm |
| Insulation Type | FR |
| Length | 90 m |
| Conductor Material | Copper |
| Roll Length | 90 m |
| Fire Resistant | Yes |
| Suitable for | Buildings, Homes |
| Size | 27AWG - 19AWG(7/39 to 40/36) |
| Conductor | Copper |
| Certifications | RoHS Compliant |
| Standard | RoHS Compliant |
| Voltage Grade | 1100V |
| Packaging Type | Box |
| Number Of Cores | Single Core |
| Temperature | 105 Degree C |
| Country Of Origin | Made in India |
| Rated Voltage | 300 V |
| Insulation Material | FR PVC |
PVC Insulated Cable, House Wire, Standard House Wire, Building wire, Flexible Cable, Electric cable for house, Residential electrical wire:-........
We deal in Alcop Alcoflex. Innovation is our forte and we strive to design and develop a qualitative array of House Wires. These products are manufactured under the close supervision of our expert professionals using excellent quality material. Our range comprises bare and tin coated flexible wires. All these wires are used in internal wiring of electronic and electrical equipments, harness fabrication and telecommunication systems.
Specifications:
View Complete details
Product Brochure
| Number of Cores | 2 |
| Number of Core | 2 |
| Shape | Round & Flat |
| Insulation Type | PVC |
| Material | Copper |
| Voltage | 300 Vac / 600 Vac ( as per Size) |
| Size | 0.12 to 0.5sqmm |
| Cable Application | Power |
| Packaging | 76.22Mtr |
| Color | Black ,Grey, White |
| Brand | Alcop |
| Temperature Range | 80C |
| Country of Origin | Made in India |
| RoHS | Yes |
View Complete details