Rajkot, Gujarat
GST No. 24ABBCA9396C1ZO
Call 08047643176 81% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Series | RMC |
| Pitch | 2.5 mm |
| Number Of Pins | 2 Pins ~ 16 Pins |
| Connector Type | Board To Board |
| Mounting Type | Right Angle And vertical |
| Current Rating | Upto 3A (as per sizes) |
| Brand | Alcop |
| Part Number | 2517,2517,2515 |
| Contact Material | Brass |
| Maximum Operating Temperature | 80C |
View Complete details
Product Brochure
| Pitch | 2.54 mm |
| Number Of Pins | 02 to 16 Pin |
| Pin Count | 16 Pin |
| Termination Style | Crimp Type |
| Connector Type | Female |
| Current Rating | Upto 3A (As per sizes) |
| Application | Electronic circuits |
| Material | PVC |
| Voltage Rating | 250 V |
| Wire Size | 0.12 to 0.35Sq.mm. |
| Pack Size | 1000 Piece |
| Insulation | Specially Formulated PVC |
| Cable length | 150mm (As Per Customized) |
View Complete details
Product Brochure
| Pitch | 2.54 mm |
| Stack Height | 3 mm |
| Mounting Style | Press Fit |
| Connector Orientation | Male Straight & Right Angle |
| Number of Positions | 02 to 16 |
| Contact Plating | Tin Plated |
| Number Of Ports/Pins | 2 to 16 pin |
| Country of Origin | Made in India |
| Sizes | 26 to 22AWG (0.12 to 0.35Sq.mm.) |
| Pin | 02Pin to 16Pin |
| Connector Types | 2515 (XH) on both Sides |
| Conductor | Tinned Copper |
| Insulation | Specially Formulated PVC |
| Temperature Rating | 80 DegreeC (Standard), 105 DegreeC (Optional) |
| Packing | 100Pcs or Custom on Request |
| Standards | Conforms to UL758 |
| Voltage | 250Vac |
| Amp Capacity | Upto 3A (as per sizes) |
| RoHS Compliant | yes |
| Customised Solutions | Length, Size & Colours can be customised |
Board to Board connector, JST PCB connector, Board to Wire connector, RMC connector:-
View Complete details