Rajkot, Gujarat
GST No. 24ABBCA9396C1ZO
Call 08047643176 81% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Pitch | 2.54 mm |
| Connector System | Terminal and Housing |
| Number Of Pins | 02 to 16 Pin |
| Number Of Poles | 02 to 16 Pole |
| Termination Style | Crimp Type |
| Current Rating | Upto 3A ( As per sizes) |
| Connector Type | Housing with wire |
| Contact Material | Tinned Copper |
| Voltage Rating | 250 V |
| Housing Material | PVC |
| Wire Size | 0.12 to 0.35Sq.mm |
| Rated Voltage | 250 V |
| Protection Level | IP20 |
| Standards | RoHS Compliant |
Wire to board connectors also known as RMC/Relimate Connectors, are widely used in interconnecting various electronic circuits. They come in various types, pitches, wire sizes, current & voltage grades.
View Complete details