Rajkot, Gujarat
GST No. 24ABBCA9396C1ZO
Call 08047643176 81% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Conductor Area | 0.5 to 6 sq mm |
| Insulation Type | FR |
| Brand | Alcop |
| Conductor Material | Copper |
| Length | 90 m |
| Insulation Material | FR PVC |
| Number of Cores | Single Core |
| Conductor | Copper |
| Insulation Layers | Single Layer |
| Country Of Origin | Made in India |
| Sizes | 0.5 to 6.0Sq.mm |
| Temperature Rating | 70 DegreeC (Standard), 85 DegreeC HR (Optional) |
| Packing | 90 Mtrs or Custom on Request |
| Standards | As Per ISI |
| Colours | Red, Yellow, Blue, Black, Green, Grey, White |
| RoHS Compliant | yes |
| Customised Solutions | Cut, Cut + Stripped, Cut + Stripped + Tinned |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Number of Cores | Single Core |
| Number of Core | Single Core |
| Conductor Area | 0.5 to 6 sqmm |
| Insulation Type | FR |
| Standard | RoHS Compliant |
| Conductor Material | Copper |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Alcop |
| Sizes | 0.5 to 6.0Sq.mm. |
| Conductor | Stranded, Bare |
| Insulation | Specially Formulated PVC |
| Temperature Rating | 70 DegreeC (Standard), 85 DegreeC HR (Optional) |
| Standards | As Per ISI |
| Colours | Red, Yellow, Blue, Black, Green, Grey, White |
| RoHS Complian | yes |
| Customised Solutions | Cut, Cut + Stripped, Cut + Stripped + Tinned |
Hook up wires, Led Wire, Flexible Wire, Lead Wire, Appliance Wire, Control Cables, Single Core Flexible Wire, Tinned Copper wire :-
Flexible wires and cables are electrical conductors that are designed for good flexibility that means it can bend and move easily. They are typically made with stranded conductors, which are many thin wires twisted together. Specific applications in panel wirings, transformers, electrical circuits, appliances, robotics, automation etc.
View Complete details
Product Brochure
| Conductor Area | 0.5 to 6 sqmm |
| Conductor Size | 0.5 to 6 sqmm |
| Insulation Type | FR |
| Core Count | Single Core |
| Cable Type | Electronic Cables |
| Brand | Alcoflex |
| Rated Voltage | 1100 V |
| Length | 90 m |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Sheath Colour | Standard (As per Customized) |
| Conductor | Copper |
| Number of Cores | Single Core |
| Insulation Layers | Single Layer |
| Voltage | 1100V |
| Sizes | 0.5 to 6.0Sq.mm |
| Insulation | Specially Formulated PVC |
| Temperature Rating | 70 DegreeC (Standard), 85 DegreeC HR (Optional) |
| Packing | 90 Mtrs or Custom on Request |
| Standards | As Per ISI |
| Colours | Red, Yellow, Blue, Black, Green, Grey, White |
| RoHS Compliant | yes |
| Customised Solutions | Cut, Cut + Stripped, Cut + Stripped + Tinned |
Flexible wires and cables are electrical conductors that are designed for good flexibility that means it can bend and move easily. They are typically made with stranded conductors, which are many thin wires twisted together. Specific applications in panel wirings, transformers, electrical circuits, appliances, robotics, automation etc.
View Complete details
Product Brochure
| Wire Size | 0.5 sqmm |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Number Of Cores | Single Core |
| Voltage Rating | 300 Vac / 600 Vac (As per sizes) |
| Conductor | Copper |
| Voltage | 1100V |
| Packaging Type | Packet |
| Certifications | RoHS Complaint |
| Country Of Origin | Made in India |
View Complete details